@easymove.com.pl

Schronisko PTTK Trzy Koron

Rodzaj: 
schronisko
Okres pracy: 
całoroczna
Państwo: 
POLSKA
Województwo: 
Małopolskie
Miejscowość: 
Sromowce Niżne
Opis: 

Schronisko Trzy Korony jest jednym z najatrakcyjniej położonych schronisk w Polsce oferującym tanie noclegi i wypoczynek w górach. Znajduje się w cichej i spokojnej miejscowości Sromowce Niżne w Pieninach Właściwych, na południowym stoku, tuż pod szczytem Trzech Koron. W pobliżu znajduje się wylot Wąwozu Szopczańskiego, którym biegnie jeden z najciekawszych szlaków Pienin Właściwych. Schronisko usytuowane jest na wysokości 470 m n.p.m. Z okien pokoi rozciągają się widoki na znajdujący się "na wyciągniecie ręki" przełom Dunajca, szczyt Trzech Koron, Czerwony Klasztor, Pieniny Słowackie i Tatry Bielskie.

W pobliżu Schroniska znajduje się Pawilon, którego właścicielem jest Pieniński Park Narodowy, przystań flisacka w Sromowcach Niżnych, zabytkowy drewniany kościółek z XVI w., piesze przejście graniczne na Słowację. Niedaleko znajduje się także przystanek autobusowy.

Trochę dalej (ok. 15 min drogi autem) usytuowane jest Jezioro Czorsztyńskie z górującym nad nim Zamkiem w Niedzicy oraz Zamkiem w Czorsztynie. Położenie schroniska w pobliżu wyciągów narciarskich, basenów termalnych a także liczne trasy narciarstwa biegowego sprawia, że jest ono atrakcyjne także zimą. To idealne miejsce na spędzenie ferii zimowych w górach.

Schronisko Trzy Korony zostało wybudowane na przełomie lat 1929 i 1930 przez Komisję Turystyczną Województwa Śląskiego, według projektu dyrektora szkoły budowlanej w Katowicach. Do roku 1939 ośrodek stanowił kolonię wycieczkową dzieci szkolnych ze Śląska, mieścił także stację noclegową Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali je jako strażnicę graniczną, taką też funkcję pełniło bezpośrednio po wojnie. Potem, do 1962 r. służyło jako dom wypoczynkowy dla żołnierzy WOP. Od roku 1965 był to dom wczasowy oddziału PTTK przy dawnej Hucie im. Lenina. W roku 1973 budynek stał się własnością PTTK, które przeprowadziło remont obiektu. Obecnie wszystkie pokoje są z łazienkami.

Patronat